Collection: Perletta
Perletta is known for its handwoven rugs that incorporate craftsmanship, craft and natural materials. They play with yarn thickness, spacing and colour of warp threads for various structural possibilities. Natural materials such as wool and eucalyptus are used, with attention to sustainability. New Zealand wool offers a unique white colour, long fibres and natural grease layer for dirt repellency. Eucalyptus yarn gives shine, is sustainably sourced and moisture regulating.
Perletta values sustainability throughout the production process, including good living conditions for sheep and fair wages for artisans. They strive for improvements in energy, printing, packaging and transportation to minimize their environmental footprint.

-
Perletta rug Alp
Regular price From €1.272,95Regular priceUnit price / per -
Perletta carpet Bellamy
Regular price From €1.183,20Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Bitts
Regular price From €1.232,15Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Boulder
Regular price From €2.121,60Regular priceUnit price / per -
Perletta Doppio rug
Regular price From €1.689,10Regular priceUnit price / per -
Perletta carpet Finesse
Regular price From €1.232,15Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Garno
Regular price From €2.219,50Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Gravel
Regular price From €1.542,25Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Knot Mix
Regular price From €2.031,85Regular priceUnit price / per -
Perletta carpet Limone
Regular price From €1.297,45Regular priceUnit price / per -
Perletta carpet Limone Fade
Regular price From €1.395,35Regular priceUnit price / per -
Perletta carpet Limone Mix
Regular price From €1.362,70Regular priceUnit price / per -
Perletta carpet Neon
Regular price From €1.232,15Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Onyx
Regular price From €2.170,55Regular priceUnit price / per -
Perletta floor rug Pebbles
Regular price From €1.436,15Regular priceUnit price / per -
Perletta rug Polar
Regular price From €1.183,20Regular priceUnit price / per